Akciové trhy v roce 2020

Rok 2020, ovlivněný celosvětovou pandemií COVID-19 byl pro spoustu odvětví plný nejistot a ztrát a bohužel pro některé společnosti byl i tím posledním. Tato nejistota se také velmi silně odrážela i na akciovém trhu, který v roce 2020 zažil jeden z nejturbulentnějších roků ve své historii, ne-li ten nejturbulentnější. Burzy po celém světě překonávali své letité rekordy jak v objemech obchodů, jednodenních poklesech tak také naopak v tempu růstu.

Nebylo to nečekané

Již v roce 2019 Mezinárodní měnový fond upozorňoval na synchronizované zpomalení růstu ekonomiky. Kromě rostoucích úrokových sazeb a cen ropy byla jednou z příčin byla například i obchodní válka mezi dvěma největšími ekonomikami světa, tedy USA a Čínou. Nicméně i tak byl začátek roku 2020 pozitivní a zachovával si růst z roku 2019. To se ovšem změnilo v průběhu únoru. Po celé dekádě ekonomické prosperity a celosvětového ekonomického růstu tak přišel krach na burze, který odstartovala nejistota po vypuknutí pandemie COVID-19 v Evropě a Spojených Státech Amerických, podpořených i Saudsko – Ruskou ropnou cenovou válkou po dramatickém snížením poptávky po této surovině. (Business Insider, 2020) Trhy dosáhli svých minim již v průběhu března, konkrétně Dow Jonesův Index dosáhl minima 23. března 2020, tedy necelý měsíc od zlomového data 20. února 2020, kdy trh započal s poklesem. Podobně jako Dow Jonesův Index, i PX-GLOB Pražské burzy minima dosáhl pouze o několik dní dříve a to 18. března 2020.

Trh ovšem následovalo velmi rychlé oživení a rok 2020 byl završen hned na několika klíčových indexech, tak jako předchozí roky, s novými historickými maximy. Ty vykazoval jak například na Dow Jonesův Index, Index S&P 500 nebo také Japonský Nikkei 225. Index Pražské burzy PX-GLOB rok uzavřel těsně pod maximem z doby před vypuknutí pandemie, stejně jako například Německý index DAX.

Hnacím motorem pro oživení byly z velké části velmi silné zásahy ze strany jednotlivých států. Například Spojené Státy Americké pomohli oživit akciové trhy díky oznámené podpoře pro podniky i jednotlivce, které během několika týdnů převýšili celou hodnotu pomoci z roku 2008 během celé předchozí finanční krize. Obdobně se zachovali také další země, či Evropská Unie pomocí Evropského fondu obnovy. Tím výrazně promluvili do možnosti vzniku deprese a postavili „podlahu“ od které se trhy mohli odrazit.

I díky tomu bylo pro krach na burze v roce 2020 specifické také „odpojení“ akciových trhů od reálné ekonomiky a události, na které by obvykle trhy reagovali výrazněji neměli téměř žádný vliv na hodnoty indexů. Akcionáři se začali pozitivně dívat na budoucnost a trhy začali růst nevídaným tempem. V rámci Dow Jonesova Indexu se v první desítce dní s nejvyšším růstem umisťuje dokonce hned osm dní z průběhu roku 2020. Příchod dalších vln virové nálože ve společnosti poté již nemělo zásadní vliv na vývoj akciového trhu a společnosti, která se nacházeli v obřích ztrátách, zažívali na burze své nejlepší období.

Je pravděpodobné, že jen o několik let zpět, by se situace vyvíjela výrazně odlišně, ale svět byl i bez pandemie již značně závislí na moderních technologiích umožňujících vzdálený kontakt, což jej na překlenutí pandemie připravilo lépe než cokoliv jiného.

Rozhodování na akciových trzích

Ačkoliv v průběhu roku bylo velmi složité rozklíčovat chování trhu, v retrospektivním pohledu je pochopitelné, že situace, kdy státy peníze svým občanům a podnikatelům „téměř rozdávali“ pomohla zvýšit důvěru investorů v trh a zvrátit negativní trend na akciových trzích. I dramaticky rostoucí nezaměstnanost, převážně ve Spojených Státech Amerických mohla být viděna jako pozitivní pro trh, díky tlaku, který pomáhala vytvořit na jednotlivé státy a jejich finanční podporu. Investoři, kteří se dokázali oprostit své investorského rozhodování od emocí, jimž se bylo během krizových měsíců téměř nemožné vyhnout a udrželi své pozice mohli stále uzavřít rok, který zasáhli nejvyšší poklesy za dlouhá léta, s pozitivní bilancí.

Jako ideální se samozřejmě nabízí obligátní spojení prodávat draze a nakupovat levně. Rok 2020 k tomu byl téměř dokonalým obdobím, ale nakupovat během takzvaného medvědího trhu lze velmi těžko načasovat a o to více v situaci, kdy trh klesal velmi intenzivně ale také po velmi krátkou dobu. Nicméně, nakupovat během těchto poklesů se spíše ve vzácných případech nevyplatí a z dlouhodobého hlediska bývají takto zakoupené akcie výhodné a jinak tomu nebylo ani v roce 2020, kdy se pouze investice začali vyplácet řádově rychleji než během předchozích krizí.

Co to pro nás znamená?

Rok 2020 byl velmi těžkou zkouškou jak pro manažery a ředitele firem v nejrůznějších odvětvích, tak také pro samotné investory. Nicméně zároveň se pro investory ukázal být také velikou příležitostí a pro mnoho společností s nevyužitými financemi i skvělým obdobím pro nákup vlastních akcií.

Je možné, že v následujícím roce utrží světové burzy další rány, a kromě probíhající pandemie může být ohrožením i politická situace v USA. Rok 2020 tak může být již jistým návodem, jakým způsobem se zachovat během krizí v tomto, zrychleném, desetiletí.

RV