Paušální daň a žádost o půjčku: Bude to problém?

Od roku 2021 mají živnostníci v České Republice možnost registrovat se k paušální dani. Odpadá tak starost s papírováním a rozesíláním poplatků na finanční úřad, správu sociálního zabezpečení i zdravotní pojišťovně. Pod jednou platbou 5469 Kč OSVČ uhradí veškeré potřebné poplatky a odpadá tak starost s daňovým přiznáním a dalšími hlášeními. Co ovšem tato možnost může znamenat pro žádosti o půjčku, či hypotéku? Pojďme se na to podívat blíže.

Proč to může být problém?

Při žádosti o půjčku či hypotéku banky zpětně zkoumají Vaše příjmy a tedy i schopnost splácet úvěr, pomocí poměřování Vašich příjmu a výdajů, o který žádáte. Metodiky bank se liší, ale jedno je samozřejmě jisté - čím více vyděláte a méně utratíte, tím lépe. Při využití paušální daně ovšem banky o tuto rozlišovací schopnost částečně připravujete.

S obdobným problémem se v současnosti setkávají také živnostníci uplatńující výpočet nákladů pomocí paušální sazby.

Jak tedy budou banky postupovat

Pro rok 2021 ještě stále platí předchozí pořádky. I podnikatelé, kteří vstoupí do režimu paušální daně budou muset podat daňové přiznání za rok 2020 a tedy fakticky mít stále důkaz o svých příjmech pro žádosti o půjčku či hypotéku během roku 2021. To se ovšem s nástupem roku 2022 změní.

Ačkoliv tedy banky v tuto chvíli zatím o směrnicích, které vůči podnikatelům uplatňujícím paušální daň budou využívat, mlčí, s velkou pravděpodobností přistoupí z nějaké části také k ověření pomocí obratu na bankovním účtu. Proto všem podnikatelům doporučuje co nejvíce uplatňovat elektronický způsob platby případně peníze na účet pravidelně vkládat. Zabráníte tím podhodnocování Vašich příjmů v očich banky a zvýšet tak schopnost k získání potřebného úvěru.

V případě hypotéky bude také velkou výhodou žádat o půjčku na bydlení u banky, kterou běžně vyuýíváte pro svůj osobní účet. Bude tak mít nejlepší přehled o Vaší bonitě a což může v případě kladných výsledků znamenat co nejvyšší možný úvěr s co nejnižší úrokovou sazbou.

Půjčky pro živnostníky

V současnosti již půjčky pro živnostníky nejsou ničím zvláštním a na trhu existuje spousta subjektů, bankovních i nebankovních, které bez problémů úvěry nabízejí. Neváhejte je prozkoumat na našich stránkách.

RV