Půjčky pro OSVČ, živnostníky a podnikatele

Úvěry a půjčky o které mohou žádat i osoby samostatně výdělečně činné

Rychlé úvěry

Půjčky až 1 000 000 Kč

Pouze živnostenský list

Půjčka Zonky od lidí od společnosti Benxy s.r.o.
Úrok od 2.99% Úvěr až 750 000 Kč
Půjčka Via SMS od společnosti Via SMS s.r.o.
Úrok od 0% Úvěr až 60 000 Kč
Půjčka od Equa Bank od společnosti Equa Bank
Úrok od 3.8% Úvěr až 700 000 Kč
Moneta online půjčka od společnosti Moneta Money Bank
Úrok od 4.9% Úvěr až 800 000 Kč
Kamali půjčka od společnosti Kamali
Úrok od 0% Úvěr až 20 000 Kč
Firemní FÉR úvěr od společnosti Sberbank CZ, a.s.
Úrok od 3.3% Úvěr až 5 000 000 Kč
mBank půjčka na cokoliv od společnosti mBank S.A.
Úrok od 3.9% Úvěr až 600 000 Kč
Půjčka Flexifin od společnosti FlexiFin s.r.o.
Úrok od 0% Úvěr až 30 000 Kč
Půjčka Cofidis na cokoliv od společnosti Cofidis
Úrok od 4.49% Úvěr až 1 000 000 Kč

Pokud podnikáte, víte, že získání půjčky pro podnikání nebo překlenutí období může být obtížné. Banky často vyžadují podrobné finanční informace a daňová přiznání a často se zdráhají půjčit peníze lidem, kteří jsou samostatně výdělečně činní.

Půjčky pro osvč v České republice však existují - stačí jen vědět, kde je hledat a i bankovní instituce již nabízejí zajímavé produkty pro živnostníky a podnikatele. Porovnáme vám půjčky od různých poskytovatelů a pomůžeme vám najít tu nejlepší půjčku pro vaše potřeby.

Co očekávat od půjčky pro OSVČ

Půjčky a úvěry pro OSVČ a podnikatele jsou svým způsobem speciální kategorií půjček, ačkoliv se to tak nemusí zdát, jelikož se obvykle jedná o stejné půjčky jako získají běžní žadatelé, ale je potřeba počítat s vyšším úrokem ze strany poskytovatelů půjček, než dostane běžný spotřebitel. Půjčky pro OSVČ také obvykle prochází důkladnější kontrolou, než-li zaměstnanec se smlouvou na dobou neurčitou a je tak dobré být připraven na doplňování požadovaných informací.

Podmínky půjčky pro OSVČ

Tyto podmínky se liší dle poskytovatele půjčky pro osvč i výše financí o kterou při úvěru usilujete. Pro menší půjčky je minimálním požadavkem působit jako osoba samostatně výdělečně činná alespoň 3 měsíce před žádostí o půjčku. Pro půjčky vyššího řádu je nutné doložit příjmy a to obvykle kopií daňového přiznání, nebo výpisů z bankovního účtu. Bankovní instituce zároveň v některých případech mohou chtít potvrdit, že nemáte dluhy vůči státnímu aparátu.

Kolik si může živnostník půjčit

V tomto případě může jít o půjčky v jednotkách tisíc až do úvěrů v hodnotě vyšších milionů. Tato položka záleží téměř výlučně na příjmech živnostníka, které nebankovní nebo nebankovní instituce může měřit dvěma způsoby. V prvním případě je možné příjmy doložit pomocí kopie daňového přiznání pro finanční úřad. V druhém případě proběhne měření příjmů pomocí výpisů z účtu.

Jak zvýšit šance na získání živnostenského úvěru

Ve chvíli, kdy jako živnostník vyměřujete daň uplatněním paušálu na daňovém přiznání, může být zajímavostí k zaměření možnost uplatnit opravdové náklady a výdaje. V určitých případech tak může dojít k výraznému navýšení daňového základu ( bohužel i zaplacené daně státu ), ale banky a další instituce už na Vás budou pohlížet jako na osobu s výrazně vyššími příjmy a odemknou Vám tak cestu k získání vyššího úvěru.

Mohu žádat o půjčku, když využívám paušální daň?

Paušální daň není při žádosti o půjčku pro živnostníky velká překážka, ale oproti prokazování příjmů daňovým přiznáním může znamenat snížení možnosti úvěr získat, stejně jako o něco vyšší úrokovou sazbu a může dojít také k ovlivnění výše půjčky. Na tuto problematiku jsme se blíže podívali v článku Paušální daň a žádost o půjčku: Bude to problém?.

To ale hraje velkou roli pouze v případě žádosti o vyšší úvěr. Pokud pouze potřebujete překlenout období pomocí nějaké z mikropůjček pro podnikatele, nebude pro Vás paušální dań překážkou. Už jen samotné přihlášení k této dani určitou schopnost splácet půjčku bez problémů dokazuje.

Bankovní nebo nebankovní půjčka pro OSVČ?

Rozhodovaní mezi bankovní a nebankovní půjčkou pro živnostníky by se mělo řídit z největší části účelem, za kterým si živnostník půjčku bere. Pokud se pokouší jen překlenout období a nemá příliš rozsáhlou podnikatelskou minulost, nebo kapitál, kterým by mohl ručit, je nebankovní půjčka skvělou možností. Samozřejmě je ale nutné počítat s vyššími náklady na splacení půjčky, protože ty se obvykle u nebankovní půjčky pohybují ve vyšších číslech ( čest výjímkám jako je například půjčka od lidí Zonky ).

Pro větší investice pak bývá vhodná téměř výhradně bankovní půjčka pro osvč. Pro podnikatele bez zkušeností s připraveným plánem může také žádost o půjčku být i jedním z prvních ověření podnikatelského nápadu a prověření, zdali obstojí ve světě podníkání.

Půjčky se zajištěním a bez zajištění

V České republice jsou pro osoby samostatně výdělečně činné k dispozici dva hlavní typy půjček: půjčky bez zajištění a půjčky se zajištěním. Nezajištěné půjčky nejsou zajištěny žádnou zástavou, což znamená, že nesou vyšší riziko pro věřitele. V důsledku toho mají nezajištěné půjčky obvykle vyšší úrokové sazby než půjčky zajištěné. Pokud však máte dobrou úvěrovou historii, můžete se na ně snadněji kvalifikovat.

Zajištěné půjčky pro živnostníky jsou naproti tomu kryty zástavou - obvykle vaším domem nebo jiným majetkem, jako je auto nebo šperk. Tato zástava slouží věřiteli jako záruka, což znamená, že je méně pravděpodobné, že přijde o peníze, pokud půjčku nesplácíte. V důsledku toho mají zajištěné půjčky obvykle nižší úrokové sazby než půjčky nezajištěné. Může však být obtížnější získat je, pokud nemáte dobrou úvěrovou historii.

Nejčastější dotazy

Při žádosti o úvěr se živnostník nejčastěji prokazuje daňovým přiznáním. Jako sekundární doklad ke které může banka či jiný poskytovatel půjčky přihlížet jsou výpisy z bankovního účtu. Z tohoto důvodu také všem živnostníkům vřele doporučujeme co největší část příjmů využívat plateb na bankovní účet, které tak ponese co nejpřesnější informaci o Vaší bonitě.

Číslo RPSN vykazuje souhrn všech nákládů na půjčku, kterou žadatel zaplatí. Do RPSN se počítají úroky i veškeré další náklady, které přeplatíte. RPSN doporučujeme se držet ať už je vaše půjčka pro osvč od instituce bankovní nebo nebankovní. Vždy pomocí něj jednoduše zjistíte kolik dooravdy za úvěr zaplatíte.

Díky našemu srovnávači půjček si vyberete ten správný úvěr, který nejlépe a nejvýhodněji pokryje Vaše potřeby a pomocí tlačítka "Požádat o půjčku" se prokliknete na samotnou žádost.

Ke sloučení půjček pro osvč i zaměstnanců se využívá instrument takzvané konsolidace půjček. Konsolidace může být výborný prostředek pro narovnání Vašeho splátkového kalendáře. Konsolidace půjček bývá také téměř vždy výhodná a pokud tedy máte více půjček, jistě by bylo vhodné nad touto možností zauvažovat.

Půjčku s nulovým úrokem naleznete téměř výhradně v segmentu rychlých půjček, nicméně ani nulový úrok neznamená, že vrátíte přesně tolik, kolik si půjčíte. Poskytovatel půjčky pouze využívá místo sazby úrokem poplatky za poskytnutí půjčky.

Mezi půjčkami pro zaměstnance a úvěry pro živnostníky nejsou velké rozdíly, nicméně pro začínající podnikatele bude vždy složitější půjčku získat, než pro zaměstnance. Je to dáno nemožností prokázat příjmy pro začínající podnikatele. Půjčka pro osvč a podnikatele bude v bance také vždy vnímána jako rizikovější a proto bude zpravidla o něco horší úroková sazba. Výše půjčky může být také znevýhodněna pokud například osvč uplatňuje náklady paušálem.

Daňové přiznání obvykle není nutné pro nižší částky a nebankovní půjčky, kdy Vám vystačí pouze občanský průkaz. Opak nastává pokud žádáte o úvěr v bance, jedná se o vyšší částku a o nabídku pro nové klienty s délkou splácení půjčky déle než 12 měsíců. Taková půjčka pro osvč bývá obvykle podmíněna doložením daňového přiznání jako přílohy k žádosti o půjčku.

Půjčka pro OSVČ a její úrok se liší v závislosti na typu půjčky a na tom, jakého věřitele si vyberete. Úrokové sazby jsou však pro osoby samostatně výdělečně činné obvykle vyšší než pro ty, kteří jsou zaměstnáni u někoho jiného. Je to proto, že osoby samostatně výdělečně činné jsou pro věřitele považovány za rizikovější - vždy existuje možnost, že jejich podnikání zkrachuje a oni nebudou schopni půjčku splácet.

Tak jako u zaměstnanců, existují i půjčky pro osvč bez doložení příjmů. Tyto půjčky jsou ovšem výrazně omezené co se týká výše úvěru. Obvykle se jedná částky v desítkách tisíc. Je také dobré počítat u půjček bez doložení příjmu s o něco vyšší úrokovou sazbou.

Rychlost, s jakou můžete získat půjčku na svůj bankovní účet, závisí na tom, jakého věřitele si vyberete. Někteří věřitelé mohou být schopni převést peníze během několika hodin, zatímco jiným to může trvat několik dní. Pokud potřebujete peníze naléhavě, je nejlepší vybrat si věřitele, který je schopen převést peníze na účet rychle. Předtím, než si půjčku vezmete, si však pečlivě přečtěte podmínky, protože někteří věřitelé si mohou za rychlé půjčky účtovat vysoké poplatky. Tuto možnost dnes nabízejí již i prověřené banky, které peníze na účet odešlou již během několika minut po podepsání smlouvy.

Pravidla pro živnostenskou půjčku nejsou nijak rozdílná od úvěrů pro zaměstnance. Nutností je věk minimálně 18 let, občanský průkaz nebo pas. Často také bezúhonnost a trvalý pobyt v České republice. Specifikum je poté pro některé půjčky pro osvč nutnost doležení daňového přiznání.

Nejdelší půjčka, o kterou můžete požádat, závisí na tom, jakého věřitele si vyberete. Někteří věřitelé mohou nabízet půjčky pouze na několik měsíců, zatímco jiní mohou nabízet půjčky až na 120 měsíců. Pokud potřebujete delší půjčku, je nejlepší vybrat si věřitele, který vám může nabídnout delší dobu splatnosti. Extrémní možností je pak například obrácená hypotéka se kterou se můžete dostat až na desítky let, ovšem je nutné zastavit nemovitost.